Zamek Krzyżtopór

Ruiny Zamku Krzyżtopór warto zobaczyć, jeśli jesteśmy przejazdem w woj. świętokrzyskim w okolicach Ujazdowa. Budowa zamku rozpoczęła się w 1627 roku i trwała 17 lat.

Zamek, który miał powstać dla Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy nie został ukończony. Mimo to budowla jest warta uwagi z kilku względów. Po pierwsze Zamek Krzyżtopór do 1668 roku, czyli rozpoczęcia budowy Wersalu, był największym tego typu obiektem w Europie.

Również istotne jest to, że zamek nawiązywała do włoskiego stylu architektonicznego. Styl ten określa się jako palazzo in fortezza i najbardziej charakterystyczne jest w nim to, że pałac pełni funkcję obronną. W zamku jest 365 otworów okiennych, 52 komnat i 12 sal.

Do tego budowla posiada 4 wieże. Liczby te są adekwatne do ilości dni, tygodni, miesięcy i pór roku. Bynajmniej wprowadzenie tych liczb pod postacią elementów budowlanych nie jest przypadkiem.

Krzysztof Ossoliński wykazywał bowiem ogromne zainteresowanie symboliką oraz astrologią, a wiedzę z tych dziedzin w pewien sposób wykorzystał podczas budowy Zamku Krzyżtopór.