Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce jest zlokalizowana na kilku poziomach, a dzięki specjalnie wyznaczonej trasie może zostać poznana choć w pewnej części przez turystów. W poszczególnych pomieszczeniach kopalni zwiedzający mogą przyjrzeć się narzędziom górniczym oraz urządzeniom dawniej wykorzystywanym przy wydobywaniu soli. Na trasie turystycznej do zwiedzenia jest m.

in Komora Mikołaja Kopernika, Kazimierza Wielkiego czy też Józefa Piłsudskiego. Podczas wędrówki wyznaczonymi korytarzami turyści mogą obejrzeć Kaplicę św. Kingi – patronki górników solnych.

Od ponad 100 lat w kaplicy modlą się górnicy i tysiące turystów chcących zwiedzić to miejsce. Co ciekawe z racji doskonałej akustyki są tutaj również organizowane koncerty. Warto szczególną uwagę zwrócić na solne rzeźby i płaskorzeźby wykonane przez tutejszych górników.

Po zwiedzaniu można odpocząć w specjalnie przygotowanych komorach kopalni mieszczących się 125 metrów pod ziemią. Tutaj można posilić się pysznym obiadem w restauracji oraz zakupić pamiątki.

www.szymoncofalik.pl