Słowiński Park Narodowy

www.meble-warsztatowe.hęh.com.pl

To właśnie tutaj znajduje się jedna z najciekawszych atrakcji naszego kraju. Ma ona charakter przyrodniczy, gdyż mowa jest o ruchomych wydmach, które zajmują sporą część (ok. 500 hektarów) Słowińskiego Parku Narodowego i są tego typu najdłuższym piaskowym szlakiem w Europie. Każdego roku po wydmach spaceruje wiele tysięcy turystów, którzy chcą przyjrzeć się z bliska temu dziełu matki natury. W miesiącach letnich wysokość wydm sięga nawet 40 metrów.

Z tego względu turyści czują się tutaj, jakby wędrowali po Saharze. Dla wiele osób może być ogromny zaskoczeniem, że piasek wyrzucany przez wodę i następnie osuszany osiąga takie rozmiary. Kolejną ciekawostką jest to, że wydmy nieustanie przemieszczają się na wschód, w kierunku Łeby. Według obliczeń w ciągu roku hałdy piasku przesuwają się minimalnie o 1,5 metra, a w niektórych miejscach nawet o 10 metrów. Z wydmami ze Słowińskiego Parku Narodowego wiąże się kilka ciekawych, ale niepotwierdzonych historii.

Rzekomo w 1940 roku trening mieli tutaj odbywać żołnierze Africa Korps oraz miały być kręcone zdjęcie do filmu W pustyni i w puszczy.

pecet.org.pl