Muzeum Dawnych Tortur w Zielonej Górze

www.feiga-meble.pl

Miejsce dla osób o mocnych nerwach. W muzeum zgromadzono bowiem liczne eksponaty – narzędzia tortur stosowane w czasach średniowiecza oraz w XV-XVII wieku. Co ważne zwiedzający poruszają się po wąskich korytarzach piwnicznych, co może niektórym podnieść odrobinę ciśnienie. Aby zwiedzający jeszcze bardziej poczuli klimat tego przerażającego miejsca, odtwarzane są nagranie jęków, krzyków, skrzypiących drzwi i brzękających łańcuchów.

Pomieszczenia, w których znajdują się eksponaty zaaranżowano na wzór dawnych pokojów tortur oraz lochów, gdzie przetrzymywano skazańców. Muzeum w Zielonej Górze to jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest tak liczna ekspozycja nawiązująca do tematyki prawa karnego w odległych nam czasach. Zobaczenie tego wszystkiego na własne oczy, może być szczególnie ciekawe dla miłośników historii, którzy pragną poznać nie tylko jasną stronę życia wieków średnich i czasów nowożytnych. Niewątpliwie tego typu miejsce napawa lękiem.

Dramatyzmu temu miejscu z pewnością dodaje fakt, że w XVII wieku w murach obecnego muzeum spalono na stosie kilkadziesiąt kobiet posądzonych o czary.