Czermna – Kaplica Czaszek

www.startzkultura.pl

Czermna to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim. Tutaj znajduje się dość makabryczna atrakcja turystyczna tego regionu Polski. Jest to bowiem Kaplica Czaszek zbudowana pod koniec XVIII wieku przez Wacława Tomaszka proboszcza tutejszej parafii.

Tomaszek wykorzystał dość nietypowy budulec, którym było blisko trzy tysiące kości i czaszek ludzkich. Były to głównie szczątki ofiar, które poniosły śmierć w wyniku wojny lub chorób dziesiątkujących mieszkańców regionu w tamtym okresie. Jeszcze bardziej makabryczne dla wielu osób może okazać się to, że 10 razy tyle kości znajduje się w krypcie mieszczącej się pod główną kaplicą.

Kaplica Czaszek jest odwiedzana przez liczne grupy turystów. To jedyne takie miejsce w Polsce i co istotne jedno z trzech w Europie. Niewątpliwie pobyt w Kaplicy Czaszek skłania do refleksji nad życiem i śmiercią.

Dla innych z kolei może być pewnego rodzaju eksponatem, którego oglądanie ma bardziej wymiar estetyczny niż religijny. Niewątpliwie jednak będąc w okolicach Kudowy warto, przyjechać do Czermna i obejrzeć ten wyjątkowy zabytek sakralny. @@.

hotel bieszczady